Wydrukuj tę stronę

Po co w aucie olej w silniku?

28 marzec 2018
Autor 
Po co w aucie olej w silniku?

Zastanawiałeś się kiedyś po co w aucie  olej w silniku? Olej silnikowy przede wszystkim spełnia funkcję  czynnika smarującego i równocześnie oczyszczającego - bardzo ważnym zadaniem oleju silnikowego jest zmywanie i usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń ze ścianek cylindrów i tłoków.  Bez choćby jednej kropelki oleju w silniku najważniejsza część naszego auta już po kilku minutach  przestałaby pracować a skrzynia biegów i mechanizm różnicowy wytrzymałyby niewiele dłużej.

Przeciętny użytkownik czterech kółek nie musi być alfą i omegą na temat tego po co w aucie olej w silniku. Olej stosuje się do minimalizowania tarcia występującego pomiędzy współpracującymi ze sobą ruchomymi elementami silnika,  działa on na zasadzie wytwarzania pomiędzy powierzchniami trącymi mikroskopijnej warstwy ochronnej, zwanej fachowo „filmem olejowym”, zmniejszającej opory tarcia oraz zapobiegającej bezpośrednim kontaktom metalowych części silnika.

Odpowiadając na pytanie po co w aucie olej w silniku

nie możemy zapomnieć o jego funkcji chłodzącej – odprowadza ciepło wydzielające się w układzie korbowym silnika, chłodzi korbowody i wał korbowy wraz z współpracującymi z nim łożyskami i panewkami, odprowadza również częściowo ciepło   ze ścianek tłoków oraz głowicy.   Fachowcy są zdania, że w przybliżeniu 20% do 30% wydzielającego się w silniku bezużytecznego ciepła jest odprowadzane do atmosfery dzięki olejowi.

Ostatnim zadaniem tej płynnej substancji w naszym pojeździe jest przeciwdziałanie osadzaniu i gromadzeniu się zanieczyszczeń we wnętrzu silnika. Olej zmywa i usuwa zanieczyszczenia ze ścianek cylindrów i tłoków. Oczyszcza również kanały, w których pracują pierścienie, zmywa bród z łożysk i panewek układu korbowego. Przede wszystkim dobry olej silnikowy powinien skutecznie rozpraszać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogłyby niekorzystnie wpływać na pracę hydraulicznych regulatorów luzu zawodowego i w konsekwencji doprowadzić do ich mechanicznego zablokowania. 

Podsumowując odpowiedź na pytanie po co w aucie olej w silniku

olej smaruje, oczyszcza i chłodzi „serce” naszego auta. Od nowoczesnych olejów silnikowych wymaga się również, aby oprócz wyżej wymienionych funkcji oddziaływały również antykorozyjnie na poszczególne metalowe części silnika.