Wydrukuj tę stronę

Czy sprawny silnik tez zużywa olej?

06 kwiecień 2018
Autor 
Czy sprawny silnik tez zużywa olej?

Zużycie oleju to temat spędzający sen z powiek wielu użytkownikom samochodów, zarówno tych z dużym, jak i niewielkim przebiegiem. Ubywający olej nie musi być znakiem, że silnik jest niesprawny lub nadmiernie zużyty ponieważ nawet dla nowych silników zużywanie oleju jest zjawiskiem normalnym. Jeśli jednak twój samochód zużywa więcej niż 0,25l na 1000 km, to można już mówić, że silnik „bierze” olej i mamy do czynienia z usterką. Zanim jednak zaczniemy szukać poważnej usterki, zastanówmy się, czy nie zmienił się nasz styl jazdy. Może auto było eksploatowane w długiej trasie i z pełnym obciążeniem lub często na krótkich odcinkach? W takim wypadku niewielki ubytek oleju z reguły nie wskazuje na usterkę. Przeciągnięty termin wymiany oleju również może być powodem tego, że silnik „bierze”  olej.

Układ smarowania jest w założeniu całkowicie szczelnym układem działającym pod ciśnieniem. Warto na początek sprawdzić czy olej przypadkiem nie ucieka w punktach uszczelnienia, gdzie silnik łączy się z innymi elementami auta ponieważ z czasem w miejscach połączeń silnika, skrzyni biegów oraz pokryw, pojawiają się przecieki.  Bardzo często spotykanym miejscem wycieków jest uszczelka któregoś z wałków – korbowego, rozrządu lub sprzęgłowego. Inne powody wycieków to wyeksploatowane uszczelki pod pokrywą zaworów lub uszczelnienia miski olejowej jak również wyciek w miejscu połączenia silnika ze skrzynią biegów. Przyczyną problemów może być też uszkodzenie uszczelki pod głowicą, co również wiąże się z poważną naprawą.

Jak rozpoznać, że silnik „bierze” olej?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kolor dymu wydobywającego się z rury wydechowej – niebieski jest powodem do niepokoju, im częściej po odjęciu gazu za samochodem zostaje szaroniebieska chmura, tym większe prawdopodobieństwo, że któryś z cylindrów stracił kompresję i jest nieszczelny. Kapiący olej z tłumika po wyłączeniu auta to również znak, że musimy się udać do mechanika. W razie trudności ze zlokalizowaniem nieszczelności warto umyć silnik. Nadmierne zużycie możemy również sprawdzić na każdej stacji diagnostycznej gdzie wystarczy poprosić o zbadanie składu spalin.

Pamiętajmy, że prawidłowy sposób eksploatacji silnika ma duże znaczenie dla zachowania szczelności i unikania wycieków. Nie należy bagatelizować zapalających się kontrolek, wyświetlanych komunikatów czy też zmniejszania się ilości oleju w układzie. Naprawę usterek warto zostawiać fachowcom i zdecydowanie nie należy oszczędzać na wszelkiego rodzaju uszczelkach czy też wymienianych częściach.