Wydrukuj tę stronę

Narzędzia do wymiany koła.

13 kwiecień 2018
Autor 
Narzędzia do wymiany koła.

W karierze praktycznie każdego kierowcy przyjdzie taki czas, że będzie musiał się zmierzyć z wymianą koła w swoim samochodzie. Złapanie gumy zdarza się najczęściej podczas wyjazdów, kiedy się tego w ogóle nie spodziewamy bo jest to czas, w którym o problemach wolelibyśmy nie myśleć. Niestety w momencie, kiedy to się zdarzy ważne żebyśmy mieli ze sobą, oprócz koła zapasowego oczywiście,  komplet podstawowych narzędzi. I nie mówię tutaj o wielkich walizkach czy też skrzynkach z narzędziami, wystarczy wozić w swoim aucie lewarek, klucz do kół i uniwersalny śrubokręt.

Podstawowe narzędzia do wymiany kół powinny znaleźć się w każdym samochodzie

Nawet w tym nowym, który niedawno odebraliśmy z salonu. Kierowcy przeświadczeni o bezawaryjności nowego auta mogą się nieźle zdziwić w momencie złapania gumy. Pierwszą ważną rzeczą jest sprawdzenie czy w naszym bagażniku znajduje się koło zapasowe czy też zestaw naprawczy. Do zestawu naprawczego zapewne załączona będzie instrukcja obsługi, której lektura powinna wyjaśnić jak to działa i jak postępować. Zazwyczaj taka „pierwsza pomoc” nie sprawia nadzwyczajnych problemów ale lepiej jednak zapoznać się ze składem zestawu i jego zastosowaniem wcześniej, aby podczas wymiany nie spotkała nas jakaś niemiła niespodzianka. Nie zapomnijmy również o tym aby zapoznać się z miejscem umiejscowienia podnośnika i klucza do kół -  nie w każdym aucie schowane są w kole zapasowych.

Zmiana koła wygląda skomplikowanie na pierwszy rzut oka.

Tymczasem nie ma się czego obawiać, bo wystarczy kilka odpowiednich narzędzi, trochę siły i nieco cierpliwości. Jak już wspominaliśmy do wymiany koła potrzebujemy oczywiście koło zapasowe, klucz do kół, w przypadku śrub zabezpieczających specjalną nasadkę na klucz oraz lewarek. Dodatkowo pamiętajmy aby zadbać o własne bezpieczeństwo i zawsze miejmy w samochodzie kamizelkę odblaskową oraz trójkąt ostrzegawczy. Opcjonalnie warto mieć w samochodzie rękawiczki i teleskopowy klucz do kół, który może nam się przydać jeśli dawno nie ruszane śruby się zapiekły. W razie gdybyśmy złapali gumę w nocy warto mieć przy sobie również latarkę.

Podsumowując: przed wyjazdem trzeba zawsze sprawdzić czy zestaw podstawowych narzędzi do wymiany koła jest kompletny i czy klucz pasuje do śrub. Nieważne czy mamy podnośnik trapezowy czy nożycowy – oba są na tyle uniwersalne, że zazwyczaj nie ma z nimi problemu. Oczywiście musi on być dostosowany do wagi auta – nożycowe mają zazwyczaj udźwig do 1500kg, trapezowe do ok. 2000kg.