Reklama

 

Leasing samochodu, kredyt czy pożyczka - co się opłaca?

11 luty 2021
Autor 
Leasing samochodu

Kupno samochodu można sfinansować na wiele różnych sposobów: za gotówkę, z kredytu lub pożyczki bądź wykorzystując do tego samego celu leasing samochodowy. Każda z tych form finansowania ma swoje wady i zalety, które dla poszczególnych kupujących mogą mieć większe lub mniejsze znaczenie. Kredyt, pożyczka czy leasing? Poznaj wady i zalety kilku form finansowania samochodu z Superauto.pl

Kredyt samochodowy czy pożyczka pozabankowa?

Kredyt samochodowy z banku

Kredyt samochodowy to jedna z kilku form zewnętrznego finansowania samochodów. Kredyt samochodowy udzielany jest na podstawie Prawa bankowego na podstawie zawartej umowy. Zabezpieczeniem dla banku udzielającego kredytu jest sam samochód kupowany w ramach tej umowy.

W przypadku gdy kredytobiorca nie będzie dotrzymywał terminów spłat rat kredytu, bank może dochodzić zwrotu udzielonego świadczenia, m.in. zajmując pojazd zakupiony w ramach kredytu. Podobnie jak w przypadku leasingu, do czasu całkowitej spłaty udzielonego kredytu bank może żądać wpisu do dowodu rejestracyjnego oraz dokonać przewłaszczenia na zabezpieczenie m.in. poprzez cesję praw z polisy ubezpieczeniowej AC pojazdu.

Kredyt samochodowy udzielany jest po wstępnej analizie wiarygodności kredytowej klienta. Szansę na jego uzyskanie mają wyłącznie ci klienci, którzy:

 • mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową, rozumianą jako zdolność do spłaty miesięcznych rat kredytowych przez cały okres kredytowania;
 • mają dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej;
 • są pełnoletni i mają pełną zdolność do czynności prawnych;
 • złożą kompletny wniosek kredytowy, wraz z wymaganymi załącznikami do banku kredytującego – wśród załączników zwykle znajduje się zaświadczenie klienta o wysokości uzyskiwanych dochodów;
 • złożą załączniki związane z samochodem, który chcą kupić.

Kredyt samochodowy jest produktem w 100% bankowym, będący świadczeniem celowym. Środki przekazane w ramach takiego kredytu mogą zostać wykorzystane wyłącznie na zakup samochodu będącego przedmiotem umowy kredytowej. Co za tym idzie, podobnie jak w przypadku innych kredytów bankowych kredytobiorca musi liczyć się z kosztami, takimi jak:

 • opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego (opłata wstępna);
 • prowizja za przystąpienie do kredytu samochodowego;
 • odsetki naliczane według ustalonej stopy oprocentowania;
 • opłaty i prowizje naliczane za różne aktywności ze strony banku, np. skrócenie czy wydłużenie okresu kredytowania;
 • składki ubezpieczeniowe – np. składka na ubezpieczenie nieobowiązkowe AC, które może stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu.

Koszty kredytowe tzw. opłaty manipulacyjne mogą spowodować, że kredyt samochodu jako forma finansowania będzie droższym sposobem na zakup pojazdu.Warto jednak podkreślić, że kredyt samochodowy może być udzielony nie tylko na zakup nowego pojazdu, ale także auta używanego.

Jak wybrać optymalny kredyt samochodowy?

Przy wyborze kredytu samochodowego warto kierować się poziomem RRSO przy porównywaniu ofert kredytowych. Alternatywą dla kredytowania bankowego może być pożyczka pozabankowa.

Pożyczka pozabankowa

Kredyt samochodowy jest usługą celową, jednak pożyczka pozabankowa może być zaciągnięta na całkowicie dowolny cel, który nie musi być ujęty w umowie pomiędzy pożyczkobiorcą a firmą udzielającą środków.

Pożyczka pozabankowa nie wymaga tylu formalności co kredyt bankowy, jednak w związku z tym pojawia się kilka zagrożeń, takich jak zaciągnięcie zobowiązania na osoby trzecie lub pod fałszywym dokumentem.

Wiele firm udzielających pożyczki stara się dokładnie zweryfikować osoby ubiegające się o środki finansowe. Dla wielu klientów będących nowymi klientami dla firmy przygotowane są oferty bezpłatne do kilku tysięcy złotych.

Wadą finansowania zakupu samochodu z pożyczki pozabankowej jest to, że zwykle takie zobowiązania są droższe niż kredyty bankowe. Są one udzielane na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i ustawy antylichwiarskiej. Kolejnym sposobem sfinansowania kosztów związanych z zakupem samochodu jest leasing samochodowy.


Leasing samochodu czy to się opłaca?

Leasing samochodowy według ekspertów, posiada wiele zalet, które stawiają tą formę finansowania m.in. samochodu ponad innymi formami takimi jak kredyt czy pożyczka.

Leasing jest ciekawym sposobem zewnętrznego finansowania. Łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy, a podstawą jego udostępniania klientom przez firmy leasingowe jest umowa leasingowa. W umowie tej leasingobiorca zobowiązuje się do opłacania rat leasingowych w czasie trwania umowy i wniesienia tzw. czynszu inicjalnego, czyli opłaty wstępnej.

Z kolei leasingodawca, nazywany również finansującym, kupuje przedmiot leasingu, np. samochód, od oznaczonego zbywcy, a następnie przekazuje go leasingobiorcy do używania lub używania i pobierania pożytków.

Leasing samochodowy - rodzaje:

 • leasingu operacyjnego, w którym podatek VAT nalicza się stopniowo z uwzględnieniem każdej raty, amortyzacji dokonuje leasingodawca, ale wszystkie koszty związane z leasingiem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów;
 • leasing finansowy, w którym podatek VAT płaci się z góry przy pierwszej racie leasingowej, leasingobiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych i może część odsetkową raty leasingowej zaliczyć do kosztów podatkowych.
 • To może Cię zainteresować: Leasing operacyjny, czy finansowy - który wybrać?

W efekcie za leasingowany samochód leasingobiorca płaci ratalnie i korzysta z niego w ramach podpisanej umowy. Po zakończeniu umowy leasingowej może oddać auto do firmy leasingowej i wziąć kolejne, nowe w leasing albo też wykupić je po atrakcyjnej cenie i stać się jego prawnym właścicielem.

Również i klienci prywatni mogą wykorzystać leasing samochodowy dzięki formule leasingu konsumenckiego.

Szukasz sposobu na sfinansowanie nowego samochodu? Wejdź na Superauto.pl i poznaj najlepszą ofertę nowych samochodów oferowanych w kilku formach finansowania zewnętrznego: leasingu dla firm, pożyczki leasingowej, kredycie konsumenckim, a także coraz chętniej wybierane ofercie wynajmu długoterminowego. Poznaj szeroką gamę samochodów dostępnych od ręki z rabatem firmowym.

Reklama

 

Polecane

 • Akumulatory Spiralne Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Spiralne Optima mają ciaśniej ułożone płytki, co zmniejsza opór wewnętrzny. A mniejszy opór wewnętrzny to więcej mocy, zmieszczonej na mniejszej powierzchni. Dodatkowo, wszystkie spiralne płytki są unieruchomione, co oznacza, że akumulator jest bardziej odporny na wibracje. Czyni go to idealnym do zastosowań w warunkach intensywnego ruchu np. w 4x4,…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Plus
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Plus Series™- akumulatory klasy premium produkowane z wykorzystaniem technologii Maxguard® Advanced Design Separator i Alpha Plus® Paste. Najczęściej są wykorzystywane w zasilaniu maszyn czyszczących oraz podnośników koszowych. Jest to najlepiej sprzedająca się seria akumulatorów Trojan w historii! Zalety serii Plus: Trojan SureVent™ flip-top vent cap system - zapewnia…

  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-801 12V 1500A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-801 12V 1500A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak wygłuszyć wnętrze samochodu i dlaczego warto to zrobić?
  • poniedziałek, 01 marzec 2021

  Podczas jazdy, szczególnie dłuższej i monotonnej, z zewnątrz samochodu może dobiegać nas wiele różnych dźwięków. Część z nich jest nieprzyjemna i często drażni nasze uszy, a także może powodować gorsze samopoczucie. Jak rozwiązać ten problem? W jaki sposób możemy wyciszyć wnętrze auta, tak aby podróżować przyjemniej i wygodniej? Które elementy konstrukcji są najbardziej polecane pod względem wygłuszenia i w jaki sposób się ten proces przeprowadza?

  Czytaj więcej
 • Akumulator nowy czy używany, czy warto kupić używany akumulator?
  • piątek, 26 luty 2021

  Ważnym elementem każdego pojazdu jest jego akumulator. Po pewnym czasie użytkowania zaczyna się on jednak zużywać, aż w końcu przyjdzie taki moment, gdy konieczna będzie jego wymiana. Na jaki akumulator lepiej się zdecydować – nowy czy używany? Jakie są zalety i wady tych rozwiązań? Na co zwracać uwagę przy zakupie części samochodowych?

  Czytaj więcej
 • Czy opłaca się kupić samochód używany lub testowany od dealera samochodowego?
  • środa, 24 luty 2021

  Odpowiedź na pytanie - "Czy opłaca się kupić samochód używany lub testowy u dealera samochodowego?" - to raczej odpowiedź niełatwa. Mowa tu dokładnie o tym, że każdy człowiek inaczej eksploatuje dany egzemplarz samochodu i ta sama prawda dotyczy też dealera samochodowego. Dlatego dokładny sprawdzenie samochodu przed zakupem to podstawa.

  Czytaj więcej
 • Przyczepność samochodu – od czego zależy?
  • środa, 17 luty 2021

  Przyczepność jest to parametr, który określa, jak bardzo jesteśmy połączeni z podłożem w momencie wykonywania manewru – najczęściej skręcania. Fizyka jazdy to skomplikowane zagadnienie, a rola ogumienia w tym przypadku ma kluczowe znaczenie dla zachowania pojazdu.

  Czytaj więcej

News

 • Auta elektryczne - pojazdy przyszłości?
  • czwartek, 18 luty 2021

  Dzisiaj wydaje się to już niemal oczywiste, że przyszłość motoryzacji związana jest z samochodami elektrycznymi, promowanymi przede wszystkim ze względu na korzyści ekologiczne. Jednak nawet dzisiaj auta elektryczne posiadają szereg zalet, które kuszą nawet najbardziej odpornych na zmiany kierowców. Zalety współczesnych samochodów elektrycznych Wśród zalet, jakimi cieszą się silniki elektryczne, znajduje się wysoka wydajność. Tradycyjne napędy spalinowe tracą moc stosunkowo szybko z uwagi na np. emisję ciepła. Tymczasem napęd elektryczny daje wyższe osiągi właśnie wskutek zachowania mocy, którą tradycyjne silniki tak łatwo tracą. Ponadto sam mechanizm silnika elektrycznego jest znacznie prostszy w budowie, tzn. składa się na niego mniej części…

 • Foteliki Cybex Aton - odpowiednie dla niemowląt
  • sobota, 13 luty 2021

  Narodziny dziecka to szczególny okres w życiu każdego rodzica. W tym czasie życie bardzo się zmienia, a decyzji do podjęcia jest całe mnóstwo. Jedną z ważniejszych decyzji to wybór pierwszego fotelika dla naszej pociechy. Nosidełko jest niezbędnym elementem, abyśmy mogli w ogóle podróżować z dzieckiem w samochodzie.

  Czytaj więcej
 • Klippan Kiss 2 Plus – innowacyjny fotelik samochodowy z Testem Plus
  • sobota, 13 luty 2021

  Model Kiss 2 Plus fińskiej marki Klippan to innowacyjny fotelik samochodowy 3w1, który łączy w sobie funkcje fotelika 0-10 kg, 9-18 kg, a także miniwózka. Jest fotelikiem typu RWF, to znaczy, że należy go montować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Oprócz tego posiada uniwersalną bazę ISOFIX ułatwiającą montaż w samochodzie. Czym jeszcze wyróżnia się ten model?

  Czytaj więcej
 • BMW pozostaje liderem sprzedaży w 2020r.
  • piątek, 22 styczeń 2021

  BMW M GmbH notuje coraz lepsze wyniki i stale się rozwija. Co najważniejsze BMW pozostaje liderem sprzedaży w 2020r. nawet mimo niesprzyjającej sytuacji na świecie (pandemia koronawirusa). Godne uwagi jest to, iż cały czas rośnie liczna sprzedawanych samochodów typu BMW M. Wartość ta skoczyła aż o 6 punktów procentowych (144 218). 

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 3524 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 2065 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 2813 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 2451 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 2738 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 2755 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 2661 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 2375 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743