Wydrukuj tę stronę

Opony znanej marki – czy to zawsze najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie?

04 czerwiec 2021
Autor 
Opony znanej marki

Wybór odpowiednich dla siebie opon samochodowych nigdy nie jest zdaniem łatwym, zwłaszcza gdy zmieniliśmy samochód lub dopiero rozpoczynamy własną przygodę z motoryzacją. Często oczekujemy wysokiej jakości – w końcu opony będą miały olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze, lecz jednocześnie niekoniecznie chcemy płacić za produkty premium znanych marek.

Jakość i ceny w świecie opon samochodowych

Niestety, o ile w przypadku wielu produktów, których używamy codziennie, odnalezienie świetnych jakościowo produktów w niskich cenach jest możliwe, inaczej jest w świecie opon samochodowych. Tutaj zawsze płacimy za jakość, dzięki czemu z jednej strony, stawiają na droższe i markowe produkty, mamy pewność, że otrzymujemy produkt wysokiej klasy, tak decydując się na opony tanie i budżetowe, powinniśmy sobie zdawać sprawę, że będą one oferowały gorsze parametry, niż ich liczna konkurencja.

Specyfika takiego stanu rzeczy wynika m.in. z kosztów, jakie inwestowane są w technologie i badania, niezbędne do wykonywania opon. Dodatkowo tylko najdroższe opony mogą liczyć na wszelakie technologiczne nowinki, jednak ich opracowywanie kosztuje, taki stan rzeczy więc nie może dziwić.

Dopasowanie opon do własnych wymagań

Fakt, że opony budżetowe z założenie będą gorsze od opon w klasie średniej, nie sprawia, że opon nie powinniśmy dobierać do swoich wymagań – wręcz przeciwnie, poszczególne opony będą charakteryzować się różnymi parametrami i różnymi osiągami w poszczególnych warunkach, dlatego kluczem do dobrego wyboru opon, jest ich dostosowanie do realnych wymagań.

Jak to jednak zrobić? Nic prostszego, wystarczy dobry research. Zdecydowanie warto opierać się na testach ADAC – są one dokładne, a przede wszystkim, niezwykle niezależne. Wszystkie opony, które zostają wykorzystane do testów ADAC, kupowane są „na rynku„ - tak, jak trafiają w ręce konsumentów, nie zaś dostarczane przez producentów, by uniknąć sytuacji, w których do testów trafią opony jednak trochę lepsze, niż do finalnych konsumentów. Same testy są dokładne, rzetelne, ale tez dość proste w zrozumienia, a ich wyniki pozwolą dostosować konkretne opony do naszych wymagań.

Należy jednak pamiętać, że ADAC to testy niemieckie, co za tym idzie, mamy tutaj odwrotną do polskiej skalę ocen, gdzie im jest ona wyższa, tym gorsza będzie ocena, a im niższa, tym lepsza.

Oponowe okazje, czyli znakomite i tanie opony – czy to możliwe?

Niestety nie. Oczywiście, możemy liczyć na promocje i obniżki na poszczególne opony, to standardowe zabiegi wielu sklepów internetowych, podobnie jak warto poszukiwać miejsc, gdzie opony są tańsze, niż w innych – tutaj często dobrym wyborem są właśnie sklepy internetowe Pamiętać należy jednak, że opony znacząco tańsze mogą mieć jakieś mankamenty – warto upewnić się, że nie są to np. magazynowe leżaki, które zostały wyprodukowane nawet kilka lat wcześniej.

Już tutaj widać, że oszczędzanie na oponach zawsze ma swoje koszty. Na szczęścia, nie każdy samochód potrzebuje opon premium, chociaż, gdy budżet nie ma znaczenia, teoretycznie zawsze warto stawiać na najbardziej zaawansowane technologicznie opony wysokiej jakości.

Kiedy warto stawiać na opony klasy premium?

Na opony klasy premium warto stawiać wtedy, gdy realnie mamy szansę wykorzystać większość możliwości, które będą nam one oferować. Do grona tych kierowców i samochodów będzie zaliczała się większość poruszających się po Polsce drogach. Jedynie w przypadku samochodów miejskich, o niewielkich silnikach, i w przypadku kierowców poruszających się mało dynamicznie po miastach, nie zawsze jest sens stawiać na opony premium, lecz na opony z klasy średniej.

Jednak w przypadku dynamicznej jazdy, samochodów przynajmniej z segmentu C, jazdy w trasie czy narażenia na wymagające warunki na drodze, opony klasy premium pokazują, że jazda na nich jest bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Dodatkowo opony te mogą realnie wpływać na to, ile paliwa będzie spalało nasze auto.

Przykładem opon klasy premium są te pochodzące od marki Nokian Tyres – w tym przypadku, są one znane głównie z tego, że są niezwykle odporne na działanie niskich temperatur. To tylko jedna z cech, które nie będą nam zagwarantowane w przypadku zakupu tańszych opon. Marka Nokian Tyres oferuje również znakomite opony letnie – w ich przypadku dodatkowo można liczyć na wysoką wytrzymałość i możliwy dłuższy czas ich użytkowania, niż innych, tańszych opon, a dodatkowo opony te gwarantują ponadprzeciętną stabilność jazdy i przyczepność, samo spalania podczas jazdy również będzie mniejsze, niż w przypadku opon tańszych.

 

opony Nokian Tyres

 

Widać więc, że zakup opon premium, chociaż jest droższy, nie dość, że gwarantuje większe bezpieczeństwo i komfort jazdy, to w praktyce cena opon klasy premium powinna być przez nas postrzegana jako nieco niższa, gdyż opony takie są bardziej wytrzymałe i będziemy w stanie poruszać się na nich po prostu dłużnej, stąd następna wymiana nastąpi później.