Reklama

Wymiana akumulatora – co trzeba wiedzieć?

22 październik 2021
Autor 
Wymiana akumulatora

Dużymi krokami zbliża się sezon, który jest szczególnie niekorzystny dla akumulatora zamontowanego w samochodzie. Kierowca powinien przygotować się na mrozy, aby o poranku nie mieć niemiłej niespodzianki. Jak zadbać o baterię? Czy w przypadku każdego problemu konieczna jest wymiana akumulatora? Na te i wiele innych pytań odpowiada ten tekst!

Akumulator pełni ważną rolę w konstrukcji pojazdu – jest zasobnikiem energii elektrycznej. Prąd jest zbierany przez alternator i przekazywany do baterii. To od niego odbywa się zasilanie urządzeń pokładowych w postaci radia, klimatyzacji, świateł czy nawigacji satelitarnej. To od niego też odbywa się pobór prądu koniecznego do porannego rozruchu silnika. Uszkodzony akumulator to poważny problem dla kierowcy. Bo gdy prądu nie ma, nie ma możliwości jazdy autem.

Co ile wymiana akumulatora?

Tak naprawdę już w pierwszym zdaniu można powiedzieć, że wymiana akumulatora nie odbywa się w ramach interwału. Tym samym producenci nie określają, ile wytrzymuje akumulator. Czasami zaczyna powodować problemy po 3 czy 4 latach, a czasami po dekadzie. Dlatego jeszcze kilka lat temu nietrudno było znaleźć starego Golfa z fabryczną baterią. Wymiana akumulatora zawsze odbywa się wtedy, gdy posiadany w aucie zasobnik zacznie powodować pierwsze problemy z rozruchem.

O co jeszcze pytają kierowcy? Na początek zastanawiają się nad tym "Jak podpiąć akumulator?" Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w dalszej części tekstu. Kolejna wątpliwość to "czy nowy akumulator trzeba ładować?" Nowa bateria jest w pełni przygotowana do pracy przez producenta – tym samym nie trzeba jej ładować. Wystarczy ją podłączyć i ruszyć w drogę.

Jak ładować akumulator?

Sezon jesienny to dobry moment, aby przygotować akumulator w samochodzie na zimę. Jak sprawdzić, czy akumulator jest naładowany? Wizytę mającą na celu skontrolowanie baterii w aucie można umówić w sieci Motointegrator.com za pomocą internetowego panelu. Sama inspekcja trwa kilkanaście minut i jeżeli zostanie połączona np. z wymianą opon, może być wykonana bezpłatnie. Gdy mechanik stwierdzi po kontroli, że bateria wymaga ładowania, po powrocie do domu należy ją wyjąć z auta i podłączyć do prostownika. Jak długo ładować akumulator? Najlepiej od 10 do 12 godzin.

Jak naładować akumulator bez prostownika? Kierowcy mają i na to sposób. Potrzebny jest do tego inny samochód i kable rozruchowe lub specjalne urządzenie rozruchowe. Na początek należy podłączyć przewody do rozładowanego akumulatora. Jak długo ładować akumulator w takim przypadku? Czasami wystarczy kilka, a czasami kilkanaście minut. Następnie kierowca powinien odpalić silnik i przed ponownym jego zgaszeniem poczekać aż alternator doładuje baterię – radzi ekspert Motointegrator.com.

Jak sprawdzić akumulator?

Jak sprawdzić, czy akumulator jest do wymiany? Metody są tak naprawdę trzy. Podstawą jest skontrolowanie poziomu elektrolitu. W tym celu otwiera się pokrywę poszczególnych cel i zagląda do środka. Optymalną ilość wyznacza wskaźnik na ściance lub odległość 1 cm od wieczka. Gdy elektrolitu jest za mało, może dojść do uszkodzenia płyt czynnych. Jak naprawić akumulator? Może posłużyć do tego woda destylowana – za jej pomocą uzupełnia się ewentualne braki elektrolitu.

Drugim sposobem na to, jak sprawdzić, czy akumulator jest do wymiany, okazuje się pomiar właściwości elektrolitu przy pomocy areometru – bada on gęstość cieczy. Na tej podstawie mechanik może określić jednocześnie poziom naładowania baterii. Jak sprawdzić, czy akumulator trzyma prąd? I tu przydaje się trzecia metoda polegająca na badaniu testerem obciążeniowym. W sytuacji, w której miernik po rozruchu wskazuje napięcie wynoszące mniej niż 10V, bateria tak naprawdę nadaje się już do wymiany.

Jaki akumulator wybrać?

Odpowiedź na pytanie o to, jaki akumulator kupić, powinna się składać z trzech elementów. Chodzi o jego pojemność, prąd rozruchowy i napięcie. Informacji o tym, jaki akumulator wybrać i jakie powinien mieć on parametry, właściciel pojazdu może poszukiwać m.in. na starej baterii. A gdy nie zna się na oznaczeniach lub po prostu nie wie, jak dobrać akumulator do auta, zawsze ma możliwość skorzystania z pomocy mechanika. Ten nie tylko wskaże model baterii, ale również zajmie się jej montażem w pojeździe. Gdzie kupić akumulator? Najlepiej w renomowanej hurtowni motoryzacyjnej lub u fachowego mechanika. Te dwie opcje łączy internetowa wyszukiwarka warsztatów Motointegrator.com.

Ile kosztuje wymiana akumulatora w samochodzie?

Wymiana akumulatora stanowi dość duży wydatek. Nie wynika on jednak z kosztu robocizny, a zakupu samej baterii. Nowy zasobnik energii zostanie wyceniony na kwotę co najmniej 200 zł. Ostateczna wartość zależy od pojemności i technologii. Najdroższy zawsze jest akumulator start stop. Cena urządzenia zamontowanego w silniku diesla potrafi sięgać nawet grubo ponad 1000 zł. Drogi będzie też standardowy akumulator do diesla. W jego przypadku kierowca powinien przygotować od 500 do 700 zł – powodem jest duża wartość prądu rozruchowego.

Pomijając zakup, sama wymiana akumulatora praktycznie nie stanowi wydatku. W sieci Motointegrator.com jest bezpłatna w przypadku, w którym kierowca kupił akumulator przez warsztat samochodowy. Co więcej, wymiana akumulatora wykonana przez specjalistę trwa do 10 minut.

W czystej teorii wymiana akumulatora nie jest skomplikowana. Wystarczy podłączyć dwa przewody. Warto jednak pamiętać o tym, że w praktyce kierowca może popełnić błędy, które są w stanie doprowadzić do uszkodzenia samej baterii i układu elektrycznego w samochodzie. W wielu współczesnych autach akumulator wymaga zakodowania. Dlatego najlepiej, aby wymianę wykonał warsztat samochodowy. – radzi ekspert Motointegrator.com.

Jak odłączyć akumulator?

O jakich błędach powiedział ekspert? Podstawowy dotyczy tego, że wymiana akumulatora może doprowadzić do zwarcia przewodu minusowego z plusowym. Jak odkręcić akumulator w sposób prawidłowy? Zasady są dwie i dotyczą wszystkich typów baterii – zarówno gdy auto jest wyposażone w akumulator bezobsługowy, jak i obsługowy. Po pierwsze – jeżeli silnik wcześniej pracował – należy go zgasić i poczekać aż ostygnie. Po drugie najpierw odłączamy minus, a dopiero plus. Jak podłączyć akumulator? Kierowca powinien zastosować odwrotną kolejność.

Odpowiedź na pytanie: "Jak wymienić akumulator? " odnosi się zawsze do kolejności odłączania i podłączania przewodów. To ważne, bo kierowca ma w końcu do czynienia z prądem. Zawsze powinien o tym pamiętać. Sama wymiana baterii to jedno, ale odpowiednie zakodowanie nowego akumulatora wymaga już specjalnego sprzętu diagnostycznego. Dlatego lepiej powierzyć taką czynność serwisową fachowemu warsztatowi.

Potrzebujesz wymiany akumulatora? Zarezerwuj wizytę w warsztacie bez wychodzenia z domu:

Wymiana akumulatora w Warszawie

Wymiana akumulatora w Poznaniu

Wymiana akumulatora w Krakowie

Reklama

Polecane

 • Akumulatory Varta Professional Deep Cycle AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Nowy program produktów dla kamperów i łodzi. Jako światowy lider na rynku akumulatorów kwasowoołowiowych wykorzystaliśmy naszą wiedzę i innowacyjność do stworzenia akumulatorów VARTA Professional. Zaufajcie naszemu technicznemu know-how, naszej gotowości do wprowadzania coraz to nowych rozwiązań. Nowe akumulatory VARTA Professional nadają się znakomicie również do intensywnej eksploatacji sezonowej. Dla tych,…

  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-801 12V 1500A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-801 12V 1500A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll Kamina
  • sobota, 30 wrzesień 2017

  Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy,rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości,zarządzanie jakością według norm DIN EN ISO 9001 i dodatku VDA 6.1 sprawiają, że akumulatory moll cieszą się doskonałą jakością i zaufaniem czołowych producentów samochodów. Potwierdzają ją rozmaite…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A - prostownik przeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 17 – 40Ah. Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych z silnikami benzynowymi.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak bezpiecznie sprowadzić auto z USA?
  • wtorek, 23 listopad 2021

  Naszą specjalizacją są samochody z USA. I nie to byle jakie, bo amerykańskie. Zajmujemy się bowiem kompleksowym importem aut z USA i Kanady. Aby otrzymać niezbędną pomoc wystarczy wejść na stronę AutazUSA.pl i skontaktować się z nami.

  Czytaj więcej
 • Analiza czasu pracy kierowców
  • czwartek, 18 listopad 2021

  Każda osoba posiadająca firmę transportową zobowiązana jest do przeprowadzania dokładnej analizy czasu pracy kierowców, których zatrudnia. W związku z tym, że technologia nieustannie idzie do przodu, na rynku powstało wiele narzędzi, które ułatwiają to zadanie. Na co należy zwrócić uwagę wybierając program rozliczania i analizy czasu pracy kierowców? Najważniejsza jest intuicyjność, przejrzystość i… niezawodność.

  Czytaj więcej
 • Motocyklowa nawigacja GPS wraz z rejestratorem jazdy - 2 w 1 wraz ze wsparciem od Google na motor
  • piątek, 12 listopad 2021

  Nawigacja motocyklowa to urządzenie zaprojektowane w taki sposób, by odpowiadało trudnym warunkom na drodze. Ma wiele przydatnych funkcji ułatwiających podróż w nieznane.

  Czytaj więcej
 • Oryginalne kontra zamienniki – jakie części samochodowe wybrać?
  • środa, 27 październik 2021

  Części samochodowe mogą z czasem ulegać wyeksploatowaniu lub awarii. Nigdy nie jesteśmy w stanie wyeliminować takiego ryzyka. Możemy je jednak ograniczyć do minimum. Należy jednak działać od razu – zwłaszcza jeśli Twój pojazd w danym momencie stoi u mechanika i czeka na decyzję o zakupie niezbędnych podzespołów.

  Czytaj więcej

News

 • Incar.pl - największy wybór części motoryzacyjnych w najlepszych cenach
  • wtorek, 02 listopad 2021

  Incar wyróżnia się na tle innych sklepów innowacyjnym podejściem do motoryzacji, która przede wszystkim jest ich pasją.

  Czytaj więcej
 • BSC Solutions - firma, która napędza przemysł!
  • wtorek, 26 październik 2021

  SERAPID to marka rozpoznawalna na całym świecie, która kojarzy się z doświadczeniem i rozwiązaniami bardzo wysokiej jakości. Jej specjalizacją jest produkcja siłowników do przemieszczeń liniowych, które wykorzystują technologię sztywnego łańcucha, tzw. RCT - Rigid Chain Technology. Marka zasłynęła z realizacji najbardziej wymagających projektów w branży dźwigowej. Klienci od ponad czterdziestu lat ufają tej technologii nie tylko ze względu na rozbudowane portfolio, ale też na jej zgodność z Dyrektywą Dźwigową.

  Czytaj więcej
 • Oprogramowanie BattMAN - kontrola stanu żywotności baterii
  • czwartek, 30 wrzesień 2021

  Oprogramowanie BattMAN to innowacyjne rozwiązanie służące do swobodnego kontrolowania stanu żywotności baterii. To właśnie z jego pomocą w krótkim czasie sprawdzi się stan techniczny akumulatora napędowego, który do tej pory służył w pojeździe elektrycznym. System w ciągu kilku minut wykryje ewentualne usterki i podpowie, które elementy nadają się do wymiany, a z jakich można w dalszym ciągu bezpiecznie korzystać.

  Czytaj więcej
 • Uruchom.com nowy oddział w Gdyni - Bogaty asortyment akumulatorów
  • poniedziałek, 06 wrzesień 2021

  Mieszkasz na Pomorzu, pasjonujesz się motoryzacją i poszukujesz do swojego samochodu najwyższej jakości akumulatora? Pomożemy! Nasz sklep z akumulatorami w Gdyni należy do sieci Uruchom.com i posiadamy w sprzedaży tylko certyfikowane i doskonałe jakościowo urządzenia, które nie zawodzą podczas eksploatacji.To u nas nabędziesz akumulatory takich marek jak: Exide, Bpower, Moretii, Bosch, Centra, CTEK, Fiamm, Jenox, Kukla, Lemania, Optima, Trojan, Yuasa, Volt, Vtech, Varta, Unibat, Uruchom, Zap i dużo więcej. Stale powiększamy naszą ofertę o nowe produkty, aby sprostać oczekiwaniom każdego naszego klienta. A współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi jak i firmami takimi jak: serwisy samochodowe, motocyklowe, instytucje rządowe i zakłady…

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 5572 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 3984 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 4873 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 4399 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 4149 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 4411 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 4438 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 4890 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743