prostowniki

Oleje silnikowe - jakie są ich rodzaje?

27 wrzesień 2022
Autor 
Oleje silnikowe

Olej silnikowy jest jednym z podstawowych płynów eksploatacyjnych, stosowanych w samochodach i pojazdach spalinowych (motocykle, maszyny rolnicze). Jeżeli jest odpowiednio dobrany, pozwala na zachowanie odpowiednich parametrów napędu. Olej silnikowy można podzielić na klika typów, a każdy z nich różni się między sobą pod wieloma względami.

Olej silnikowy - czym jest i jakie pełni funkcje?

Olej silnikowy jest jednym z typów smarów. Jego konsystencja jest płynna, a główne zadanie polega na ochronie poszczególnych komponentów wchodzących w skład napędu. Choć jego konsystencja jest płynna, jest on także lepki, co sprawia, że bardzo dobrze przylega do części pojazdu, zmniejszając tarcie w czasie pracy silnika.

Dlaczego tak ważny jest wybór oleju silnikowego, a także jego regularna wymiana? Otóż jest to płyn, dzięki któremu elementy pojazdu takie jak tłoki, pierścienie, łożyska czy cylindry mogą pracować niezakłócenie przez dłuższy czas. Brak oleju wiązałby się z koniecznością częstych napraw przez występujące awarie, co byłoby naprawdę bardzo kosztowne.

Dlaczego ważna jest jakość oleju silnikowego?

Olej silnikowy pełni w pojeździe bardzo ważną funkcję. Oczywiście bardzo ważna jest dbałość o jego regularną wymianę jednak nie należy zapominać również o tym, by wybrać płyn bardzo dobrej jakości, zwracając szczególną uwagę na  charakterystyczne parametry oleju.

Warto pamiętać o tym, że wybór oleju to bardzo indywidualna sprawa. Dokonując zakupu tego produktu, należy mieć na uwadze przede wszystkim indywidualne potrzeby danego auta. Każdy samochód wymaga innej pielęgnacji, dlatego kryteria wyboru dobrego oleju zapewniającego trwałość komponentów silnika, w każdym przypadku mogą być nieco inne.

Olej silnikowy - rodzaje

Oleje silnikowe można podzielić na wiele grup, mając na uwadze między innymi skład czy proces produkcji. Najpopularniejszy podział klasyfikuje te produkty jako syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Należy wspomnieć tu o tym, że każdy z tych typów ma inne właściwości.

Oleje mineralne są typem oleju powstałym w wyniku rafinowania ropy naftowej. Są to najtańsze, a zarazem najczęściej wykorzystywane oleje silnikowe. Ich cena rzadko przekracza kwotę kilkunastu złotych za litr. Choć są niedrogie i powszechnie dostępne, warto mieć świadomość tego, że w porównaniu do pozostałych typów ich osiągi nie są zbyt imponujące. O ile w nowoczesnych pojazdach oleje mineralne nie będą się sprawdzały za dobrze, o tyle to starszych (mających już co najmniej 20 lat) i wysłużonych napędach będą się sprawdzały bardzo dobrze.

Oleje mineralne ze względu na swoje właściwości i działanie mogą pomagać w obniżeniu kosztów związanych z eksploatacją pojazdu.

Kolejnym typem oleju silnikowego jest olej syntetyczny, powstający w wyniku chemicznej syntezy wybranych surowców. Taki olej jest znacznie droższy od mineralnego (w tym przypadku cena może wynosić nawet ponad 100 zł za litr), co przekłada się również na jego lepsze działanie i efektywniejsze osiągi. Ze względu na cenę i sposób powstawania oleje syntetyczne odznaczają się bardzo dobrymi parametrami, bez trudności radzą sobie z pracą nawet w bardzo wysokich temperaturach, nie przeszkadzają mu nawet duże naciski. To wszystko sprawia, że silniki, w których zastosowano syntetyczny typ oleju, są bardzo dobrze chronione przez naprawdę długi czas.

To o czym jeszcze warto wspomnieć przy okazji oleju syntetycznego to fakt, że przy jego stosowaniu można uzyskać nieco lepszą wydajność paliwową. Resztki oleju (w postaci nagaru) nie odkładają się na komponentach napędu.

Większość silników, w których znajdzie się olej syntetyczny, bez problemu odpala nawet w bardzo mroźne dni.

Pośrednim rozwiązaniem pomiędzy olejem mineralnym a syntetycznym, jest olej półsyntetyczny. Kupując taki produkt, kierowca może liczyć na dość dobre właściwości, nie płacąc przy tym za olej tak dużo, jak w przypadku zakupu wersji syntetycznej.

Oleje półsyntetyczne łączą w sobie parametry olei mineralnych i syntetycznych. Choć ich właściwości są dość dobre bardziej niż do nowoczesnych napędów, nadają się do jednostek o dużych przebiegach czy starszych, co najmniej kilkunastoletnich samochodów.

Klasyfikacja olejów silnikowych z uwzględnieniem ich lepkości

Dokonując podziału olejów silnikowych nie należy zapominać o klasyfikacji SAE, dzielącej oleje z uwzględnieniem ich lepkości. To właśnie ten parametr decyduje o właściwościach przepływu oleju w określonej temperaturze (im wyższa tym olej przepływa wolniej).

Klasyfikacja SAE uwzględnia:

- 6 klas oleju silnikowego przeznaczonego do pracy w niskich temperaturach - 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W;

- 8 klas oleju silnikowego przeznaczonego do pracy w wysokich temperaturach  - 8,12, 16, 20, 30, 40, 50, 60.

Każde opakowanie silnika musi być odpowiednio oznaczone, w tym muszą znaleźć się zalecenia dotyczące użycia oleju silnikowego odpowiedniej lepkości np. 0W-30, 5W-40. Pierwsza wartość odnosi się do lepkości oleju w niskich temperaturach, druga natomiast w wysokich.

Warto przy tym zaznaczyć, że lepkość oleju nie jest powiązana z jego typem. Oznaczenie lepkości idealnej dla danego silnika dotyczy zarówno oleju mineralnego, jak i syntetycznego czy półsyntetycznego.

Klasyfikacja olejów silnikowych z uwzględnieniem ich jakości

Dokonując podziału oleju silnikowego, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj czy lepkość, ale również klasę. Mając na uwadze ten ostatni parametr powstała klasyfikacja ACEA, określająca podział olejów silnikowych z uwzględnieniem ich jakości i rodzaju silnika, w którym może być zastosowany.

Wygląda to w sposób następujący:

- klasa A odnosi się do silników benzynowych,

- klasa B przeznaczona jest do zastosowania w silnikach wysokoprężnych (pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony),

- klasa C znajdzie swoje zastosowanie w silnikach benzynowych i wysokoprężnych wyposażonych w filtr cząstek stałych DPF,

- klasa E - te oleje przeznaczone są do wysokoprężnych silników w samochodach ciężarowych.

Powyższe litery oznaczające rodzaj silnika mają jeszcze dodatkowe oznaczenia. Tuż po nich podawana jest jeszcze grupa olejów, spełniająca określone w danym przypadku normy.

Partnerem artykułu jest awparts.pl

Reklama

Polecane

 • Akumulatory Bosch nowej generacji: źródła energii pełne innowacyjnych rozwiązań
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch - Technologia PowerFrame - Decydujące znaczenie dla wydajności i niezawodności akumulatora ma kratka. Jest ona odpowiedzialna za optymalny przepływ prądu. Opatentowana metoda wytłaczania kratki PowerFrame to rewolucyjny krok w rozwoju akumulatorów Bosch. W porównaniu z konwencjonalnymi metodami produkcji, jak odlewanie lub „rozciąganie” kratki z wąskiej taśmy ołowianej, nowa…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Flooded
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Flooded - przeznaczona do zastosowania w energii odnawialnej, gdzie kluczowym czynnikiem jest koszt jednej amperogodziny. Zaprojektowane z wykorzystaniem technologii T2 Technology™ dzięki której możemy osiągnąć maksymalne długą pracę akumulatora oraz dostępną pojemność.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch T5 - T4 - T3: z myślą o profesjonalistach
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch T5 - T4 - T3: z myślą o profesjonalistach. Przed samochodami użytkowymi stawia się najwyższe wymagania odnośnie zasilania. Akumulatory T5, T4 i T3 firmy Bosch są specjalnie zaprojektowane aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkie odbiorniki elektryczne samochodów użytkowych zapewniając pewny rozruch i komfortową podróż nawet w niekorzystnych warunkach.…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 60Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Dlaczego warto wymienić wycieraczki przed zimą
  • poniedziałek, 28 listopad 2022

  Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto pomyśleć o konieczności zakupu nowych wycieraczek do samochodu. Dlaczego? Zima to najtrudniejszy okres dla kierowcy w ciągu roku. Potrzebuje on odpowiedniej widoczności aby zapewnić bezpieczeństwo. Bez sprawnych wycieraczek to się nie uda. Warto także zastosować się do zasad odpowiedniej eksploatacji wycieraczek. Pozwoli to na znaczące przedłużenie ich życia. Mówiąc wprost – będą służyły dłużej.

  Czytaj więcej
 • Który serwis wymiany szyb wybrać?
  • poniedziałek, 28 listopad 2022

  Pod hasłem serwis wymiany szyb lub podobnym, bez problemu znajdziemy wiele warsztatów, które oferują usługi związane ze szklanymi elementami pojazdów – również w Kielcach. Nie wszystkie natomiast są warte uwagi. Dlatego warto poświęcić chwilę na analizę ich działalności i oferty, aby wybrać najlepszy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

  Czytaj więcej
 • Co to są dopłaty do odszkodowań z OC sprawcy?
  • czwartek, 24 listopad 2022

  Dopłaty do odszkodowań to możliwość otrzymania większego odszkodowania bez żadnej batalii z ubezpieczycielem. Kto i w jakich okolicznościach może ją otrzymać? 

  Czytaj więcej
 • Miałeś kolizję lub wypadek? Zweryfikuj wycenę szkody
  • czwartek, 24 listopad 2022

  Niestety większość wycen szkody sporządzonych przez ubezpieczycieli zawiera zaniżenia. Można jednak bezpłatnie ją zweryfikować. Jak to zrobić? 

  Czytaj więcej

News

 • Czy współczesny elektryk spełnia wszystkie oczekiwania?
  • czwartek, 24 listopad 2022

  Powszechnym dylematem obecnych kierowców jest kwestia: elektryczny czy spalinowy. Oszczędna jazda w mieście jest kuszącą propozycją, jednak dalszy wyjazd elektrykiem wciąż budzi u niektórych obawy. Nowoczesne samochody elektryczne są w stanie udowodnić, że sobie poradzą, jeszcze przed ich zakupem. Sprawdź jak dowiedzieć się, czy samochód elektryczny spełni wszystkie wymagania Twojego stylu życia. Elektryczny czy spalinowy? – podstawowe różnice  Samochód elektryczny, podobnie jak benzynowy, wykorzystuje źródło energii do wytwarzania momentu obrotowego przenoszonego następnie na koła. Budowa samochodu elektrycznego jest jednak znacznie prostsza. Silniki najczęściej są zlokalizowane tuż przy kołach, więc układ przeniesienia napędu jest dużo krótszy. Również sprawność silników jest dużo…

 • Powerbanki - współczesne gadżety idealne do celów reklamy
  • środa, 31 sierpień 2022

  Gadżety z logo firmy to doskonały sposób na reklamę. Poszukując idealnego rozwiązania w tej kwestii, warto zwrócić uwagę na gadżety elektroniczne. Wśród nich znajdują się cieszące się obecnie bardzo dużą popularnością powerbanki. Wręczając taki użyteczny sprzęt w prezencie możemy zapewnić naszej firmie duże korzyści.

  Czytaj więcej
 • Auto elektryczne — czy opłaca się w Polsce?
  • poniedziałek, 29 sierpień 2022

  Samochody elektryczne są łatwo dostępne i powszechnie spotykane w naszym kraju. Jeszcze kilka lat temu auta tego typu stanowiły pewną egzotykę, ale czasy się zmieniły. Czy Ty również rozważasz zakup elektryka? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się z naszym punktem widzenia. Dzięki tym wskazówkom z łatwością wybierzesz auto, z którego będziesz zadowolony.

  Czytaj więcej
 • Płukanka silnika TEC2000 – zadbaj o doskonałą kondycję swojego samochodu
  • piątek, 05 sierpień 2022

  Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak zanieczyszczenia mogą niekorzystnie wpływać na pracę silnika. Dowiadujemy się tego dopiero kiedy nastąpi awaria i zmuszeni jesteśmy ponieść bardzo wysokie koszty naprawy. Możemy jednak uniknąć większości takich sytuacji, utrzymując jednostkę napędową w doskonałej kondycji. Nie potrzebne są do tego wizyty u mechanika – wystarczy skorzystać z nowoczesnej płukanki do silnika od TEC200. Przekonaj się, jak działa nasz preparat i jakie korzyści może przynieść jego używanie.

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 07 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 3713 Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 7726 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 5847 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 7158 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 5935 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 6128 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 6058 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 7782 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743